راهنمای خرید کولر گازی۲

راهنمای خرید کولر گازی۲

در مطلب قبل به چند فاکتور اساسی که باید هنگام خرید کولر های گازی به آن توجه کرد اشاره کردیم. این بار به ۴ فاکتور اساسی دیگر می پردازیم...

راهنمای خرید کولر گازی (قسمت دوم)

در مطلب قبل به چند فاکتور اساسی که باید هنگام خرید کولر های گازی به آن توجه کرد اشاره کردیم. این بار به ۴ فاکتور اساسی دیگر می پردازیم.

۱.نوع کمپرسور

در مورد کولر ها سه نوع کمپرسور داریم.

کمپرسور اسکرول

کمپرسور پیستونی

کمپرسور روتاری

همان طور که میدانید کمپرسور ها وظیفه خنک سازی را بوسیله فشرده سازی و افزایش فشار گاز بر عهده دارند.پس از مصرف برق ، توان خنک سازی مهم ترین مشخصه یک کولر است.کمپرسور های اسکرول بیشترین بازده و بهترین عملکرد را دارند. دو نوع دیگر شرایط مختلفی دارند و نمی شود نظری کلی و قطعی راجع به آن ها داد. در کولر های امروزی کمپرسور های روتاری پر کاربرد ترین نوع است و مدل اسکرول با وجود بازدهی بالاتر کاربرد کمتری دارد.

۲.کولر با اینورتر یا بدون اینورتر؟

اینورتر یک برد الکتریکی است و کاملا مجزا از کمپرسور. پس میتوان آن را روی انواع مختلف کولر نصب کرد. کولر های بدون اینورتر هنگامی که دما را به میزان تعیین شده توسط کاربر رساندند خاموش می شوند و با تغییر دما مجددا آغاز به کار می کنند.

اما مدار اینورتر موجب می شود تا دور موتور کولر پس از رسیدن به دمای مورد نظر کاهش پیدا کند و کولر خاموش نشود. بدین ترتیب از مصرف بیش از اندازه برق هنگام روشن و خاموش های مکرر کولر جلوگیری می کند. اهمیت وجود اینورتر هنگامی روشن می شود که برخی از شرکت های سازنده کولر ادعا می کنند که این شاخصه تا ۶۰ درصد مصرف برق را کاهش می دهد. پس مسلما تهیه یک کولر دارای اینورتر بهتر از یک کولر معمولی است. قیمت بالاتر این نوع کولر به آسانی با مصرف بر کمتر آن جبران می شود.

۳.مصرف برق کولر

همانطور که پیش تر گفتیم، مصرف برق مهم ترین فاکتور هنگام بررسی کولر ها است. همانطور که برای خرید خودرو به مصرف سوخت آن توجه می کنید، لطفا هنگام خرید کولری که قرار است حداقل سه ماه از سال شب و روز روشن باشد هم، برق مصرفی را مورد توجه قرار دهید.

کمپرسور کولر ها در سال های اخیر با بهینه سازی هایی بهبود یافته اند؛ اما هنوز هم برخی از آن ها مصرف بالایی دارند. در مطلب قبل اشاره شد که بیشترین مصرف برق مربوط به کولر های پنجره ایست. اصلا دلیل قیمت پایین تر آن ها همین موضوع است. اما مصرف برق دو نوع دیگر کم تر است. به طور کلی توصیه می شود که درباره  مصرف انرژی کولر مفصل تحقیق کنید.

۴.EER  یا میزان بهره وری انرژی

از این معیار می توان فهمید که کولر مورد نظر چه مقدار از انرژی الکتریکی دریافتی را به سرما تبدیل می کند. هرچقدر EER کولر مورد نظر بیشتر باشد، دستگاه بهتری در اختیار خواهیم داشت. ترکیب این مورد با یک اینورتر خوب می تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده بالا بسازد.

در مطلب بعد به فاکتور های نهایی مهم هنگام خرید کولر خواهیم پرداخت.

 


از دست ندهید: راهنمای خرید کولرهای گازی (قسمت اول)

                       راهنمای خرید کولرهای گازی (قسمت سوم)


 

+