راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

مهم‌ترین موضوعی که خریداران را هنگام خرید دچار شک و مشکل می کند این است که از میان ده‌ها مدل، کدام یک را انتخاب کنند. بد نیست به بعضی نکات برای انتخاب یک محصول خوب اشاره کنیم. این نکات چکیده‌ی نظرات متفاوت فروشندگان این محصول است....

راهنمای خرید کولر گازی

گرمای طاقت فرسای این روزهای هوا بسیاری از مردم را به فکر خرید یا تعویض سیستم های خنک کننده منزل و یا محل کارشان انداخته است. اگرچه مسئولین همواره هشدار می دهند که کولر های گازی توجیه پذیر نیست، همچنان تقاضا برای این خنک کننده ها در بازار در حال افزایش است. از سوی دیگر کولر های گازی با وجود مزیت های خاص خود، به دلیل اجازه ورود گرد و غبار و آلودگی، مصرف آب بالا در کنار مصرف برق و راندمان پایین برای فاصله های زیاد دریچه از خود کانال کم کم به حاشیه می روند.

با هم مروری داشته باشیم بر مواردی که باید هنگام خرید کولر به آن توجه کرد.

۱.قدرت خنک کنندگی ...کولر چند هزار بخریم؟

به جرئت می توان گفت قدرت کولر گازی مهم ترین فاکتور هنگام خرید آن می باشد. در صورتی که از قدرتی بیش از نیاز خود استفاده کنید ممکن است زود به زود مجبور شوید آن را خاموش کنید تا یخ نزنید! مصرف بالاتر انرژی و امکان جذب رطوبت بیش از حد و خشکی هوا را هم باید به مورد قبل اضافه کنید. حال درصورتی که با قدرت کمتر از نیاز خود بخرید، باید آن را دائما روشن نگه داشته و حتی با وجود آن هم انتظارتان برآورده نخواهد شد.

به طور کلی انتخاب ظرفیت کولر کاری تخصصی و حرفه ایست که باید به متخصص اش سپرده شود؛ اما می توان با در نظر گرفتن فاکتورهایی چون نوع محیط(ویلایی، آپارتمانی، دوبلکس)، نوع کاربری (مسکونی یا تجاری)، نوع اقلیم (مثلا جنوب یا مرکزکشور)، میزان نورگیر بودن، میزان رفت‌وآمد، تعداد تجهیزات گرمازای موجود در محیط و تعداد افراد حاضر در محیط می توان ظرفیت مناسب را حدس زد.

معمولا برای یک آپارتمان ۷۰ تا ۱۰۰ متری عادی کولر ۲۴ هزار BTU و برای اتاق خواب ۹ تا ۱۲ هزار BTU پیشنهاد می شود.

۲.چند کولر باید بخریم؟

همانند انتخاب ظرفیت، انتخاب تعداد کولر نیز نیاز به مشاوره با متخصص دارد. گاهی ممکن است دو کولر کوچک بهتر از یک کولر بزرگتر جواب گوی نیاز های شما باشد. پس انتخاب تعداد و ظرفیت کولرها را به متخصص بسپارید.

۳. چه نوع کولری بخریم؟

کولرهای گازی به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند: کولر اسپلیت، کولر پنجره‌ای و کولرهای ایستاده. هر کدام از این سه مدل مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که به طور مختصر به آن ها اشاره می کنیم:

کولر های پنجره ای: نیاز به برق کشی جداگانه و کشیدن لوله مسی ندارد. به راحتی درون پنجره جا می شود و قیمت پایین و قدرت خنک کنندگی زیاد از مزیت های آن است. از معایب آن می توان به وزن بالا، مصرف برق به شدت بالا و ایجاد سر و صدا اشاره کرد.

کولر های اسپلیت:  این کولر ها که از دو قسمت یا دو یونیت مختلف تشکیل می شوند ، نیاز به لوله کشی مسی توکار یا روکار دارند و برای نصب آن نیاز به نصاب حرفه ای دارید. باید دقت کرد که فاصله بین موتور و پنل بین ۵ تا ۱۰ متر باشد .قیمت بالاتر آن نسبت به کولر های پنجره ای در دراز مدت توسط مصرف برق کمتر آن جبران می شود.

از سوی دیگر بعضی از کولر های اسپلیت دارای چرخه معکوس هم هستند و می توانند در فصل سرما به عنوان منبع گرمازا استفاده شوند که به آن ها "کولر های سرد و گرم" گفته می شود. انتخاب خرید این نوع نیز باید با مشورت متخصص صورت بگیرد.

کولر های ایستاده: این نوع بیشتر در مکان های عمومی پر رفت و آمد نظیر پایانه های مسافر بری، فروشگاه های بزرگ و مساجد کاربرد دارند. اما ممکن است از سوی مستاجرانی که اجازه دخل و تصرف در ندارند هم در خانه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

۴.طراحی پنل

پس از خرید کولر تنها چیزی که مشاهده می کنید پنل آن است. پس سعی کنید تا با قیمت مورد نظر خود سعی کنید زیباترین پنل موجود را تهیه کنید. مسلما زیباتر بودن پنل تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی آن دارد و کولری که پنل جذاب‌تری دارد، به‌طور حتم گران‌تر هم خواهد بود.

 

در مطلب بعد به چند فاکتور اساسی دیگر که باید هنگام خرید کولر گازی به آن ها توجه کنید، می پردازیم. در صورتی که قصد خرید چنین کولری دارید این مطلب را از دست ندهید.

 


از دست ندهید : راهنمای خرید کولر گازی ( قسمت دوم )

                       راهنمای خرید کولر گازی ( قسمت سوم )


 

+