بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟!

بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟!

بتن دکوراتیو حاصل ترکیب بتن و روح خلاق انسان بوده که به آن زیبایی خاصی می بخشد. این نوع بتن ها به عنوان نمای ساختمان، کاربرد میان مدت یا بلند مدت دارند و بتن سطح نهایی کار را تشکیل می دهد و روی آن نیازی به پوشش یا مصالح دیگیری ندارد...

بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟!

اگر با جستجو در اینترنت آشنا باشید یا منابع مختلف ساختمانی و مهندسی را مطالعه کرده باشید، می‌بینید که اکثراً بعد از اسم بتن اکسپوز از بتن نما یا بتن دکوراتیو استفاده می‌کنند و حتی ممکن است در برخی منابع، اسم آنها به جای یکدیگر آورده شود.در این مطلب به طور ویژه به برخی از نکات تاثیرگذار در دو نوع بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز اشاره می‌کنیم و در صورت وجود تفاوت آنها را ذکر می‌کند.

بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز یکی هستند؟

در پاسخ به این سؤال باید به شکل کوتاه و مختصر بگیم که بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز یکی هستند و تنها در یک مورد خیلی جزئی با هم تفاوت دارند. بتن اکسپوز یک نوع بتن خاص و پیش ساخته است که به عنوان نمای سازه نیز به کار می‌رود و معمولاً طراحان و معماران بر روی آن از شیوه‌های مختلف نماکاری استفاده نمی‌کنند. بتن دکوراتیو نیز همین ویژگی را دارد و ممکن است به صورت پیش ساخته یا به صورت ساخت در محل پروژه به کار گرفته شود و معمولاً نما نمی‌شود. تفاوت این دو به سلیقه طراحان بستگی دارد و معمولاً بتون اکسپوز در نمای خارجی ساختمان و بتن دکوراتیو در نمای داخلی ساختمان به کار برده می‌شود.

برای نشان دادن این تفاوت جزئی بین این دو نوع بتن، سعی می‌کنیم که کاربردهای آنها را با توجه به جزئیات نشان دهیم:

کاربردهای بتن اکسپوز
  • استفاده در ساختمان‌های بتنی بزرگ مانند پروژه‌های عظیم نظامی؛
  • استفاده در سازه‌های بتنی مانند پل‌ها و سدهای بزرگ؛
  • استفاده در پروژه‌های عمرانی مانند پالایشگاه‌های نفت و اسکله بنادر؛
  • استفاده به عنوان حصار بتنی در جاده سازی و محوطه سازی.

همانطور که می‌بینید، بتن‌های اکسپرس عمدتاً در پروژه‌ها و نماهای خارجی ساختمان به کار برده می‌شود و مقاومت بالایی در برابر شرایط متغیر جوی دارند.

کاربردهای بتن دکوراتیو

بتن‌های دکوراتیو همان اکسپوز هستند که در بخش داخلی ساختمان به کار می‌رود و سعی می‌شود که در جزئیات آنها تغییرات به وجود بیاید که نمایه داخلی را بهبود ببخشند:

  • استفاده به عنوان کف بیمارستان‌ها و اماکن عمومی؛
  • استفاده به عنوان نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون داخلی؛
  • استفاده به عنوان ماده اصلی کف سازی پارکینگ به منظور جلوگیری از نفوذ روغن و رطوبت؛
  • استفاده به عنوان کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی؛
  • استفاده به عنوان نمای ویژه در برخی از ساختمان‌های اداری و سازمانی.

در مورد بتن اکسپوز معمولاً پروژه بعد از کارگزاری بتن و اصلاح ساختار آن به پایان می‌رسد، اما در مورد بتن دکوراتیو از یک روش پولیش برای براق کردن و زیباسازی آن استفاده می‌شود.

در مطلب بعد به نحوه اجرا و ترمیم این دو نوع بتن هم اشاره خواهیم کرد.


برگرفته از وبسایت : behtam.org

+