بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟! (قسمت ۲)

بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟! (قسمت ۲)

در مطلب قبل به تفاوت ها و کاربرد های این دو نوع بتن پرداختیم.در این قسمت قصد داریم به طرح اختلاط، روش اجرا و روش ترمیم این دو نوع بتن می پردازیم...

بتن دکوراتیو یا بتن اکسپوز؟! (قسمت ۲)

در مطلب قبل به تفاوت ها و کاربرد های این دو نوع بتن پرداختیم.در این قسمت قصد داریم به طرح اختلاط، روش اجرا و روش ترمیم این دو نوع بتن می پردازیم.

طرح اختلاط بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز

اصولاً طرح اختلاط به عنوان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین کیفیت بتن شناخته می‌شود و در جریان آن مشخص می‌شود که چه موادی با چه درصدی به بتن اضافه شود. ماسه سنگ، سیمان و آب اجزا اصلی بتن هستند که در مورد بتن ریزی بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز ممکن است از مواد پرکننده و مواد آب بندی هم در مورد آنها استفاده شود. از لحاظ طرح اختلاط، این دو نوع بتن چند تفاوت خیلی جزئی با هم دارند. در وهله اول، با توجه به اینکه بتن اکسپوز بیشتر در محیط خارجی استفاده می‌شود، موادی در آن به کار می‌رود که در برابر شرایط محیطی مقاوم باشد. در مورد بتن دکوراتیو مسئله تغییر شرایط جوی یا اعمال شرایط ناپایدار وجود ندارد و بیشتر بحث صیقلی شدن آن و جلوگیری از نفوذ رطوبت مطرح می‌شود که با آب بند کننده‌ها این کار صورت می‌گیرد.

روش اجرای بتن اکسپوز و بتن دکوراتیو

روش اجرای بتن اکسپوز و بتن دکوراتیو کاملاً یکسان است و تفاوت خاصی در آنها وجود ندارد. برای اجرای این پروژه ها از دو روش پیش ساخته و روش اجرا در محل پروژه استفاده می‌شود. در روش پیش ساخته، آماده سازی قالب‌ها در محل کارخانه انجام می‌گیرد و فرآیند تزریق بتن و آماده سازی قالب‌های بتنی به طور کامل در کارخانه صورت می‌گیرد. اما در روش اجرا در محل پروژه، ابتدا قالب‌ها به محل ساخت و ساز انتقال داده شده و در آنجا به صورت پیشرونده و گام به گام فرایند بتن ریزی صورت می‌گیرد. البته پس از  اجرای بتن دکوراتیو، از روش پولیش هم برای صاف کردن و براق کردن آن استفاده می‌شود. حال ممکن است بعد از آن از یک لایه اپوکسی یا یک لایه اکریلیکی برای پوشش دادن آن بهره برده شود.

روش‌ترمیم در هر دو نوع بتن و نحوه اجرای آن

روش‌ترمیم  دو نوع بتن نیز ممکن است باعث ایجاد تفاوت‌هایی شود که این مورد البته به محل استفاده از آنها بر می‌گردد. در مورد بتن‌های اکسپوز، معمولاً مسئله نما و زیباسازی اهمیت بالایی ندارد و ممکن است از روش‌هایی مانند پر کردن و زدن بسته‌های فولادی برای ترمیم بتن استفاده شود. اما در مورد بتن‌های دکوراتیو باید از روش‌هایی استفاده شود که نمای اولیه آنها از بین نرود. گروت ساختمانی، چسب ساختمانی، عایق سازه و سایر افزودنی ها موادی هستند که در این مورد به کار برده می‌شود.

 


برگرفته از وبسایت : behtam.org

+