رکود ادامه‌دار سیمانی‌ها

رکود ادامه‌دار سیمانی‌ها

یکی از صنایعی که در ماه‌های اخیر و همگام با تلاطم ارزی از سوی تحلیلگران بورسی مورد توجه قرار گرفت، صنعت سیمان است...

رکود ادامه‌دار سیمانی‌ها

یکی از صنایعی که در ماه‌های اخیر و همگام با تلاطم ارزی از سوی تحلیلگران بورسی مورد توجه قرار گرفت، صنعت سیمان است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد نه‌تنها تولید و فروش سیمانی‌ها در بهار سال جاری افزایش نیافته است، بلکه نشانه‌های ضعف بیش از گذشته خودنمایی می‌کند. کل مبلغ فروش شرکت‌های سیمانی (بر اساس عملکرد ماهانه خرداد این شرکت‌ها در سامانه کدال) نسبت به سال گذشته تنها رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. فروش شرکت‌های سیمانی در خرداد با وجود اوج‌گیری بیش از پیش ارز در بازار داخل، حتی افت ۱۱ درصدی را نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد. البته برخی سیمانی‌ها مانند سیمان بهبهان، سیمان غرب و همچنین سیمان هرمزگان با رشد بیش از ۲۰ درصدی مبلغ فروش در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده‌اند، اما در مجموع عملکرد صنعت سیمان انتظارات را برآورده نکرده است. بر این اساس مدیران شرکت‌های سیمانی باید به دنبال ریشه رکود ادامه‌دار این صنعت با وجود جذابیت ویژه صادراتی باشند؟

این موضوع نیز از سوی شرکت‌های سیمانی مطرح می‌شود که فروش شرکت‌های سیمانی حتی به بازار صادراتی به‌صورت ریالی و از طریق واسطه انجام می‌شود. نگاهی به رویه فروش صادراتی شرکت‌های سیمانی در سال گذشته و مقایسه آن با شرایط کنونی و همچنین قیمت فروش سیمان در بازارهای همسایه حاکی از آن است که حداقل فایده‌ای که کاهش ارزش ریال برای صنعت سیمان دارد افزایش تولید و فروش است. بر اساس اطلاعات موجود قیمت فروش هر تن سیمان در اقلیم کردستان حدود ۵۵ دلار است. هزینه حمل برای شرکت‌های مختلف سیمانی داخل کشور تا مقصد مزبور متفاوت است اما برای شرکت‌های سیمانی شمال‌غرب کشور حدود ۲۰ دلار به ازای هر تن هزینه حمل باید پرداخت شود.

با توجه به عوارض وارداتی، شرکت سیمانی توانایی فروش محصولات با قیمت ۲۲ دلار را خواهد داشت. اگر دلار ۶ هزار تومانی نیز به‌عنوان نرخ تسعیر ارز در نظر گرفته شود، فروش صادراتی شرکت‌ها با نرخ ۱۲۲ هزار تومان به ازای هر تن باز هم صرفه اقتصادی دارد و در این شرایط انتظار افزایش میزان تولید حداقل موضوع مورد انتظار سهامداران این صنعت است.

بر این اساس علت عدم استفاده از فرصت موجود در صنعت سیمان جای تعجب دارد. در حالی‌که صنعت سیمان کشور ظرفیت خالی دارد اما رویه موجود انتظارات را برآورده نمی‌کند.  به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای موجود عرضه کامل تولیدات سیمان کشور در بورس کالا باشد(امکان رصد دقیق رویه عرضه و تقاضا). در سال‌های اخیر انجمن صنفی سیمان تمام تلاش خود را برای اخذ افزایش نرخ سیمان در بازار داخل به کار برده است اما علت ضعف فروش و بازاریابی سیمانی‌ها در بازار صادراتی کاملا نامشخص است.

اثر این موضوع نیز با توجه به بخش قابل توجه هزینه ثابت در این شرکت‌ها بالا بوده و می‌تواند افزایش محسوس سود خالص را با توجه به ظرفیت خالی شرکت‌های سیمانی رقم بزند. مشروح گزارش عملکرد نسبتا ناامید‌کننده شرکت‌های سیمانی در فصل بهار به همراه اطلاعات کامل همراه با جداول از مقایسه رویه فروش شرکت‌های سیمانی در سایت تحلیلی «دنیای بورس» برای علاقه مندان در دسترس است.
 


برگرفته از وبسایت سیمان خبر

+