ثبات قیمت سیمان در بازار راکد مصالح ساختمانی

ثبات قیمت سیمان در بازار راکد مصالح ساختمانی

در پی نوسانات در بازار ارز بسیاری از بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و مصالح ساختمانی فلزی اعم از آهن و میلگرد نیز افزایش قیمت داشته‌اند اما ...

ثبات قیمت سیمان در بازار راکد مصالح ساختمانی

در پی نوسانات در بازار ارز بسیاری از بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و مصالح ساختمانی فلزی اعم از آهن و میلگرد نیز افزایش قیمت داشته‌اند اما به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، در بخش غیرفلزی مانند سیمان افزایش قیمتی نداشته‌ایم و این محصولات با فراوانی عرضه مواجه هستند.

اسماعیل کاظمی، رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، در ادامه افزود، علی رغم رکود صنعت ساخت و ساز ، قیمت مصالح ساختمانی علی الخصوص سیمان افزایش چندانی نداشته و تنها متأثر از افزایش ۲۰ درصدی هزینه سراسری حمل و نقل بوده است.

وی درباره عرضه و تقاضای سیمان گفت: تقاضا متناسب با وضعیت ساخت و ساز بوده است. عملیات ساخت و ساز رکود داشته که متناسب با این رکود بسیاری از واحدها برای کاهش هزینه‌هایشان تعطیل شده یا به صورت سرپایی کار می‌کنند. اما به جهت همگرایی با آنها همکاری می‌کنیم تا مشکلات حل شود.

به گفته کاظمی، در حال حاضر عرضه بر تقاضا غالب است؛ به گونه‌ای که عرضه مواد غیر فلزی مثل گچ، سیمان و خاک نسبت به تقاضا بیشتر است.

وی درباره تاثیرگذاری سیاست‌های ارزی جدید در تولید و بازار مصالح ساختمانی نیز گفت: نمی‌خواهیم بگوییم مسئله‌ ارز روی تولید تاثیرگذار نبوده. طبیعتا تاثیرگذاری داشته اما با سیاست‌هایی که تولیدکنندگان داشته‌اند، به طور مستقیم به ارز و سیاست‌های مربوط به آن وابسته نبوده‌اند. به طور مثال اگر امروز قیمت دلار ناگهان بالا رود، قیمت سیمان و غیره تغییر نخواهد کرد و علت آن هم عرضه بالا در بازار است.

کاظمی ادامه داد: با توجه به اینکه سیاست‌های ارزی در این بخش تاثیر چندانی نداشته و عامل افزایش قیمت نبوده مشکلی در بازار نداشته‌ایم و مذاکرات با اصناف و دولت صورت نگرفته است. اما هر زمان که احساس شود چه از طرف ما و چه از طرف متولیان اصناف با دولت صحبت و مسائل حل خواهد شد.

 


برگرفته از ایسنا

+