تحلیلی بر بازار آهن آلات در هفته گذشته

تحلیلی بر بازار آهن آلات در هفته گذشته

در بازار پر نوسان و متشنج فعلی مروری داشته باشیم بر قیمت آهن آلات در یک هفته گذشته ...

در هفته ای که گذشت و با وضعیت متشنج بازار ارز، بازار آهن آلات هم نوسانات نسبتا شدیدی را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت های اعلامی از سوی کارخانه ها بیش از سی دقیقه دوام نداشت و مدام در حال افزایش بود.

به طور مثال کارخانه سیادن ابهر، قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ خود را به مدت سه روز، هر روز ۱۰۰ تومان افزایش داد و نهایتاً پنجم تیر ماه قیمت این محصول خود را ۳۵۱۰ تومان اعلام کرد. البته این کارخانه پس از آن، در دو روز گذشته قیمت خود را تغییری نداد.

به عنوان مثالی دیگری از بازار آهن آلات نگاهی به روند افزایشی قیمت در تیرآهن، نبشی و ناودانی بیاندازیم. در مورد تیر آهن در هفته گذشته به طور متوسط شاهد ۵۰ الی ۶۰ تومان در هر شاخه افزایش قیمت بودیم. در اقدامی دیگر کارخانه نبشی و ناودانی ناب تبریز نیز پس از ۳ بار نوسان، قیمت محصولات خود را ۲۰۰ تومان افزایش داده و آن را برای مدتی ثابت اعلام کرد.

در شرایط بوجود آمده شاهد پیشتازی دلالان و واسطه ها در بازار هستیم؛ بطوری که درصد زیادی از مردم، از بازار دلار و سکه به سمت بازار فولاد سرازیر شده اند. چرا که قیمت آهن آلات و به ویژه فولاد هر روزه در حال افزایش می باشد. برای کنترل این شرایط تولید کننده ها و شرکت ها اقدام به عرضه محصولات فولادی در بورس کالا کردند تا بتوانند بر خرید و فروش آهن آلات نظارت داشته باشند. اما این مورد هم با توجه به بازار متشنج فعلی زیاد کارساز نبود.

در حال حاضر نرخ داخلی فولاد از نرخ جهانی پایین تر است و برخی معتقدند این عدد باید با نرخ جهانی برابری کند؛ اما مساله این است که آیا بستری مناسب برای این افزایش قیمت ها در داخل کشور فراهم شده است تا موجب افزایش رونق در بازار شود؟ در شرایط فعلی دولت باید بتواند این افزایش قیمت را به سمت رونق بازار سوق دهد که در نهایت شاهد رکود سنگین در بازار نباشیم. اما متاسفانه چنین چیزی فعلا دیده نمی شود.

به نظر می رسد که علی رغم باور عده ای بر روانی بودن علت این افزایش قیمت ها و کاهش آن ها در آینده نزدیک، نمی توان جلو این موج افزایش قیمت را گرفت و این موضوع همچنان ادامه داشته باشد. بنابراین شاید هنوز حق با آن عده ای باشد که اقدام به خرید و سرمایه گذاری می کنند؛گرچه به طور کلی توصیه می شود.

البته امید است که با ثبات پیدا کردن سامانه نیما که به تازگی با هدف تنظیم بازار راه انداری شده است، تعادل به بازار آهن آلات باز گردد.

 


برگرفته از سایت آهن پرایس

+